Prije par dana listam postove i silne video objave na instagramu i naletim na jednu mnogo interesantniju objavu od svih ostalih: 9 spektakularnih događaja na noćnom nebu 2024. godine. Trebalo mi je manje od minute da proslijedim Alfu. Za sve koji ne znaju Alf je Vedran Ševčuk, profesionalni fotograf koji se bavi i astrofotografijom. Ostalo mi je da se nadam lijepom vremenu i novom ”selfiju” sad sa nekom drugom planetom. Naravno, Alf je odmah uočio 2 interesantna objekta za posmatranje.
Šta je to što bismo teoretski mogli posmatrati ove godine na noćnom nebu?
Osim polarne svjetlosti koja se već mogla vidjeti sa naših krajeva i koja će se u narednom periodu povremeno moći vidjeti jer Sunce je u aktivnoj fazi svog ciklusa, moćićemo posmatrati meteorske pljuske, 2 komete, neki možda i pomračenja Sunca, ples Mjeseca sa nekom od planeta, itd.
U prvoj polovini aprila (8.4.) Sjevernu Ameriku očekuje potpuno pomračenje Sunca i prstenasto 2. Oktobra ali biće vidljivo negdje tamo preko Pacifika, recimo sa Uskršnjeg ostrva. Za sve nas koji nećemo moći putovati biće vidljivo na youtube kanalu NASE koja će to kao i uvijek uživo prenositi.
Već prva kometa će biti vidljima tokom aprila
Divovska kometa (3 puta veća od Mont Everesta) nazvana 12 P/ PonsBrooks se, uglavnom, sastoji od leda, prašine i gasova. Tokom aprila bi mogla biti vidljiva i golim okom odmah nakon zalaska Sunca na zapadnom djelu neba. Već 12.4. bi se mogla lakše upratiti jer će biti u blizini gasnog džina Jupitera. Međutim, tek 21.4. će kometa biti najbliža Suncu i tada će biti i najsvjetlija i idealna za fotografisanje.
Početkom maja očekuje se meteorski pljusak Eta Akvarida a u avgustu Perseida
Radijant (položaj koji djeluje kao da meteori iz njega dolaze) meteorskog pljuska biće blizu jugoistočnog horizonta, unutar istoimenog sazviježđa Aquarius (Vodolija) 4.5. prije svitanja. Očekuje se da će na sjevernoj hemisferi broj meteora biti između 10 i 20 po satu.
Za sve spavalice koje propuste majski meteorski pljusak, biće prilike za popravni u avgustu.
Svake godine sredinom avgusta Zemlja prolazi kroz ostatke komete Swift – Tuttle zbog koje imamo meteorski pljusak nazvan Perseidi. Radiant meteorskog pljuska se nalazi u sazviježđu Persej koji se nalazi na sjevernoistočnoj strani neba što je ujedno orijentir ali i odgovor za naziv. Tokom noći je moguće vidjeti i do 60 meteora po satu. Ove godine meteorski pljusak se očekuje 12.8. i 13.8. u noći bez Mjeseca.
Dolazak druge komete c/2023 A3 (Tsuchinshan – ATLAS) nakon 80 000 godina
Ova kometa je uočena prvi put tokom februara 2023. godine. Tokom početka ljeta biće vidljiva malim teleskopom ili dvogledom. Kako se septembar bude primicao tako će i kometa nakon 80 hiljada godina da se približi Suncu i Zemlji po prvi put. Ako kometa preživi putovanje oko Sunca, za sjevernu hemisferu najpovoljniji datum za njeno posmatranje biće 12.10. Ostaje nam da čekamo i da se nadamo da će preživjeti svoj put ali i da će biti dovoljno vidljiva da se može posmatrati golim okom.
Tango za dvoje: Mjesec i neka od planeta Sunčevog sistema rasplesani na noćnom nebu
Već 18.1. večernjim nebom će dominirati gasni džin Sunčevog sistema – Jupiter i to uz samu prvu četvrtinu Mjeseca. Ali pošto je bilo loše vrijeme, ples Mjeseca i Jupitera ćete moći ponovo vidjeti već 14.2. pa 13.3. i 10.4.
Ako ste mislili da je samo Saturn planeta sa prstenovima, varate se, i ostali gasni džinovi imaju prstenove ali nisu tako izraženi kao kod Saturna. Zato bismo mogli reći da je Saturn Gospodar prstenova u Sunčevom sistemu. Naravno, svi ti prstenovi se sastoje od čestica leda, prašine i kamenja.
Naš Gospodar prstenova i Mjesec će pojaviti vrlo blizu jedan drugog, biće ih moguće posmatrati golim okom 17.9. pa onda 14.10. i 15.10., zatim 11.11. i 8.12. Čim Sunce zađe biće ih moguće posmatrati ali ne teleskopom jer neće biti dovoljno blizu za teleskop, dok za slabiji dvogled će biti u potpunosti lijep pogled na oba objekta, posebno jer će biti veliki kontrast u boji. Osim plesa sa Jupiterom i Saturnom, 4.12. moćiće se vidjeti, odmah nakon zalaska Sunca, mlad Mjesec i Venera. Moram napomenuti da mi i Veneru možemo posmatrati u fazama baš kao Mjesec, a to znači da ćete 4.12. Veneru vidjeti kao četvrt ako budete gledali kroz mali teleskop.
Nadajmo se vedrim noćima i čistom nebu bez svjetlosnog zagađenja.
Tekst priredila:
Andreana Kovačević Ćurić
Naslovnu sliku ustupio Vedran Ševčuk