NFT predstavlja nerazmjenjiv token koji sadrži određene protokole koji služe za identifikaciju vlasništva tok tokena.
Potiču od engleskog naziva Non – Fungible Token. Oni mogu biti u obliku različitih digitalnih fajlova poput slika ili muzike, do kojih se dolazi posjedovanjem jedinstvenog linka. Ovi linkovi predstavljaju predmet u koji se ulaže novac u obliku kripto valuta (crypto currency). Samim tim, osoba koja posjeduje NFT posjeduje jedinstven link koji vodi do određenog digitalnog sadržaja.
Prednosti NFT-ova:
+ Omogućavaju potpunu kontrolu digitalnih umjetnika nad njihovim djelima;
+ Njihova jedinstvenost/rijetkost doprinosi kolekcionarskom stilu života;
+ Pružaju pristup specijalnom sadržaju koji nije dostupan širim masama;
+ Generalno predstavljaju dosta sigurniju opciju investiranja za razliku od stock marketa;
+ Osiguravaju vlasnicima pristup specijalnim elitnim klubovima.
Mane i opasnosti NFT-ova:
- Vještački raritet/jedinstvenost – NFT-ovi su dizajnirani u većini slučajeva da imaju veoma male varijacije/razlike, kako bi im se vještački povećala rijetkost. Ovo je pogotovo primjećeno kod NFT-ova koji su dio određenog serijala (Lazy Lions, Ape Yacht Club….)
- Propagiranje pohlepe i toksične kapitalističke biznis prakse – cijena NFT-ova je apsurdno visoka, a sadržaj koji se plaća je većinom iznimno niske kvalitete i većinom je dizajniran od strane A.I. – a.
- Poznate ličnosti i kompanije se uključuju u trend – poznate ličnosti promovišu štetan trend, a kompanije ga koriste u vidu uništavanja legata značajnih ljudi isključivo radi brze i efikasne zarade.
- Vlasnik NFT-a ne dobija puno vlasništvo nad sadržajem – vlasniku nije dozvoljeno da koristi NFT kako bi izvršio masovnu reprodukciju motiva na majicama, duksevima ili bilo kojem drugom tipu korištenja, drugim riječima NFT vlasnici često ne posjeduju autorska prava.
- Štetan uticaj na okolinu – s obzirom na to da se NFT-ovi plaćaju pomoću kripto valuta, iza sebe ostavljaju otpad koji je štetan za okolinu.
Kako NFT-ovi ugrožavaju okolinu?
Da biste kupili NFT, potrebno je imati dovoljnu količinu kripto valute (najčešće Ethereum), koju poslije toga koristite na određenim sajtovima. Kripto valuta predstavlja digitalnu, decentralizovanu valutu koji se dobija pomoću procesa koji se naziva rudarenje (mining).
Rudarenje predstavlja tip trke gdje se korisnici širom svijeta takmiče, a kod koje osnovni cilj predstavlja potrošnju električne energije. Korisnik koji potroši najviše energije je nagrađen kripto valutom. S obzirom na to da je za pobjedu u ovoj trci potrebna glomazna potrošnja energije, računari za rudarenje konstantno rade i troše energiju.
Većina potrošene energije dolazi iz neobnovljivih izvora energije. Upravo ovdje leži suštinski problem u NFT-ovima, i rudarenju generalno. Zagađenju doprinosi i masovna proizvodnja novih računarskih komponenti koje predstavljaju osnovni alat u rudarenju. Velik broj ovog otpada odstranjuje se putem spaljivanja, gdje mikro čestice ulaze u tlo i vazduh i tako zagađuju okolinu.
Ova praksa narušava tržište vezano za kompjuterske komponente gdje njihove cijene postaju veće, šta ih čini nepristupačnim za veliki broj stanovništva šta sa sobom vuče i ekonomske probleme.
Za sva velika naučna otkrića, potrebne su razvijene tehnologije koje će omogućiti otkrivanje i dostizanje tih otkrića. One nam omogućavaju da proširimo svoje znanje i otkrijemo nove dimenzije za koje prije nismo znali. Ipak, sve ima svoje mane.
Sergej Milaković