Mala škola fizike
Donatori:
O projektu
Желимо да корисници пројекта осјете значај креативности и иновативности у учењу природних наука кроз лабораторијски рад, те колико је значајан интердисциплинарни приступ у пракси и употреби информационих технологија. Желимо помјерити границе подучавања физике уводећи савремене стратегије подучавања како кроз рад са ученицима тако и кроз рад са наставницима на које ћемо преносити ентузијастичне методе и моделе подучавања којима се превазилазе ограничења класичне традиционалне наставе.
Теме из којих ће се ученицима пружити практично истраживачко знање су области физике које своје имплементације проналазе како у свакодневним приликама тако и у области технике и инжењерства. Ученици ће кроз експерименталне проблеме и задатке постићи напредак у својим когнитивним и моторичким способностима из области: топлотних, електричних, магнетних, механичких и оптичких феномена. Ученици ће научити много о карактеристикама различитих врста супстанција и материјала у различитим агрегатним стањима, те и начине како да измјере физичке величине које их карактеришу. Упознаће се са мјерним уређајима које углавном нису имали прилику видјети на редовној настави да ли због лоше опремљености кабинета или због тога што превазилазе оквире редовне наставе. По завршетку пројекта биће потпуно обучени да рукују мјерним инструментима и уређајима за различите сврхе, те да мјерења правилно обраде употребом софтверског пакета Origin, графички прикажу резултате и правилно дођу до закључка о бројној вриједности мјерене величине. Такође биће оспособљени да на напредном нивоу израде визуелну дигиталну презентацију или постер свог мјерења и истраживања те и да изложе своје резултате и учествују у дискусији и буду подстакнути на разговор о одређеноj теми, рјешавањем стварних или симулираних проблема.
Са друге стране наставници који ће бити у пратњи ученика ће добити бесплатну обуку и идеје које могу имплементирати у редовни образовни процес како би развијали савремено активно подучавање које се не базира само на пасивном сједењу, слушању и посматрању ученика који меморишу информације без дубљег промишљања и филтрирања, већ на практичном и истраживачком учешћу ученика.
Наставницима који се сусрећу са изазовима по питању опремљености кабинета ће се пружити и информације како да уз никаква или минимална финансијска улагања од предмета из домаћинства могу креирати елементарну опрему којом се могу практично реализовати ефекти који су у корелацији са наставним градивом из физике.