"Jesen stiže, dunjo moja!"
Kad pričamo o početku jeseni, često je povezujemo s padom dnevne temperature i hladnijim noćima. Međutim, početak jeseni se može posmatrati iz dva ugla: astronomskog i meteorološkog. Astronomski početak jeseni zavisi od nagiba Zemljine ose, rotacije i putanje oko Sunca, i još uvijek ne mora da bude hladno.
Uobičajeno, kad mislimo o prvom danu jeseni mislimo na astronomski početak jeseni koji ujedno zovemo jesenja ravonodnevnica. Ove godine jesen stiže u Banju Luku 22.9.2021. godine u 21:21 CEST (CEST – Central European Summer Time, pr. srednjoevropsko ljetnje vrijeme) i završava se 21.12.2021. godine.
Na južnoj Zemljinoj hemisferi počinje proljeće! U stvari, ravnodnevnica je isti dan širom svijeta. Njen početak zavisi od vremenske zone u kojoj se mjesto nalazi, tako da će se satnica početka mijenjati, ali dan i noć će podjednako trajati jer će se Sunce nalaziti tačno iznad ekvatora.
Često se postavlja pitanje zašto jesenja ravnodnevnica nije istog datuma svake godine. Odgovor na to pitanje leži u činjenici da Zemlji treba 365,24 dana da bi napravila punu putanju oko Sunca. Iz tog razloga datumi za jesenju i proljećnu ravnodnevnicu kao i ljetnji i jesenji solisticij se mijenjaju, tj. nisu isti svake godine. Isto tako, svaku četvrtu godinu zovemo prestupnom godinom. S obzirom da je Zemljina putanja oko Sunca eliptična, dovodi do promjena u trajanju astronomskih godišnjih doba u opsegu od najmanje 89 dana do najviše 93 dana. Zbog razlika u dužini i počecima godišnjih doba kao i zbog činjenice da se klimatološke promjene prate, statistički obrađuju i upoređuju, to sve izaziva dodatne muke meteorolozima. Iz tog razloga su rođena meteorološka godišnja doba.

Meteorolozi i klimatolozi su grupisali godišnja doba u trajanje od po 3 mjeseca. Način grupisanja je izvršen na osnovu godišnjeg temperaturnog ciklusa. Naravno, koristi se i kalendar. Meteorološki gledano, proljeće na sjevernoj hemisferi traje od marta do kraja aprila, ljeto počinje sa početkom juna i traje do kraja avgusta, zatim kreće jesen i traje do kraja novembra i na nju se nastavlja zima u periodu od početka decembra pa do kraja februara. Znači, zima traje 90 dana, a proljeće i ljeto 92 dana, u slučaju da je u pitanju prosta godina.
Kad vani zahladi, loži se vatra ili pali grijanje, uživa ispod tople deke uz čaj, kafu ili neki drugit topli napitak i više nam nije bitno da li je jesen meteorološki nastupila 1. septembra ili 22. septembra, bitno je da se ne mora rano ustati i ići na posao… jer noći su sve duže i duže, jutra tmurnija, a dani sve kraći i kraći.
Sretan nam početak jeseni!
Andreana Kovačević Ćurić